Anna Jůzová e-mail: aneta@annajuzova-tcm.cz
Tradiční čínská medicína, jógaTradiční čínská medicína (dále jen TCM) v současné době
představuje historicky nejpropracovanější přístup k lidskému zdraví. TCM je medicína především preventivní i léčebná. Předkové ve starověké Číně žili v souladu s přírodou, všímali si, že každé roční období má různé vlivy na člověka, v každém ročním období jsou určité orgány náchylné k nemoci a odtud pramení rozdělení roku do pěti elementů. Období jara je zastoupeno elementem
dřeva
a k němu přísluší orgány
játra a žlučník.
Po něm následuje období léta, které je zastoupeno elementem
ohně
a k němu přísluší orgány
srdce, tenké střevo, osrdečník a trojitý zářič
, k období babího léta patří el.
země
a je zastoupeno
žaludkem a slezinou.
Období podzimu patří k elementu
kovu – plicím a tlustému střevu
a zima patří el.
vody – močovému měchýři a ledvinám.
Každý z prvků má specifický úkol při vytváření rovnováhy a harmonie. Každý prvek je proti směru hodinových ručiček dítětem prvku předcházejícího a vyčerpává ho tak, jak děti vyčerpávají své rodiče. Oheň spaluje dřevo, dřevo roste z vody, voda způsobuje kovu korozi, kov roste v zemi a země dusí oheň. Aby byl člověk zdravý, musí v energetických drahách příslušných orgánů volně proudit životadárná energie tzv. Qi. Když jsou prvky v nerovnováze, nemůže volně životadárná energie Qi proudit a dochází k disharmonii, bolesti a následně nemoci. Nastolit znovu rovnováhu můžeme změnou životního stylu, změnou stravovacích návyků, což pro pacienty bývá nejtěžší. Proto máme další prostředky v podobě bylin, akupunktury (léčba akupunkturou spočívá v napichování akupunkturních bodů sterilními tenkými jehličkami), cvičení (čchi-kungová cvičení, jóga) a masáží. TCM neléčí jen symptomy (příznaky), ale snaží se zjistit, proč k těmto symptomům dochází, k nemoci přistupuje komplexně. Zdraví, kvalita života, výkonnost a spokojené vztahy jsou výsledkem vlastního konání, laskavého přístupu k okolí, rozumnému stravování a jít v souladu se svým tělem. TCM pomáhá při neplodnosti, poruchách menstruačního cyklu, pomáhá při léčbě cyst, myomů, bolestech hlavy, páteře, léčí únavový syndrom, nespavost, urychluje rekonvalescenci, pooperační stavy. Pomáhá léčit gastrointestinální potíže, obezitu, alergie…


Ušní akupunktura, hubnutíHubnutí pomocí ušní akupunktury vychází z obecných zásad aurikuloterapie, kdy se pomocí stimulace specifického bodu na uchu snižuje chuť k jídlu. Tohoto efektu je dosaženo zavedením speciálních akupunkturních jehliček do ucha (v oblasti tragu). Aby klient vše v pohodě a bez stresu zvládl, připichuje se i antistresový bod. Jehličky jsou v uchu ponechány tři týdny, během kterých klient dochází na kontrolu. Po aplikaci jehliček klient obdrží 21 denní dietu, která je v masové i vegetarianské verzi. Doporučuje se přiměřený pohyb, lymfatické masáže a více spánku. Ušní akupunktura na hubnutí se nedoporučuje v zimních měsících, lidem s diabetes mellitus I.typu a epileptikům. Je doporučováno kombinovat tuto metodu hubnutí také s lymfatickými masážemi, které blahodárně působí na oběh lymfy v lidském těle a mají přídavný účinek na hubnutí. Doporučuji popíjení Jerlínového čaje, který má příznivý účinek na redukci hmotnosti, odstraňuje zácpu, snižuje únavu a snižuje zvýšenou hladinu cholesterolu.Masáž ShiatsuJedná se o japonskou dotykovou terapii zahrnující akupresuru, masážní hmaty, mobilizace, trakce, reflexní terapii. Je vhodná při potížích pohybového aparátu, pro celkovou relaxaci, harmonizaci a je vhodný doplněk k diagnoze. Vychází z nauky čínské medicíny učení pěti prvků a vztahy mezi nimi. Podle čínských tradičních učení je každá věc ve vesmíru vytvořena kombinací pěti prvků. Těchto pět prvků tvoří koloběh života. Jsou jimi voda, dřevo, oheň, země a kov. Každý z prvků má specifický úkol při vytváření rovnováhy a harmonie. Každý prvek je proti směru hodinových ručiček dítětem prvku předcházejícího a vyčerpává ho tak, jak děti vyčerpávají své rodiče. Oheň spaluje dřevo, dřevo roste z vody, voda způsobuje kovu korozi, kov roste v zemi a země dusí oheň. Když jsou prvky v nerovnováze, dochází k disharmonii, bolesti, nemoci. Každý prvek (element) je zastoupen dvěma orgány. Voda je zastoupena ledvinami a močovým měchýřem. Ke dřevu patří játra a žlučník, k ohni srdce, osrdečník, trojitý zářič a tenké střevo. K prvku zemi patří žaludek a slezina a ke kovu se váží plíce a tlusté střevo. Během Shiatsu se harmonizují, zprůchodňují energetické dráhy k orgánům daných prvků, které jsou v nerovnováze, v nadytku nebo nedostatku.

Pět prvků je ustálenou kombinací různých poměrů Jinu a jangu. Energie Jinu je noc, tma, ženský princip, chlad, podzim a zima, hloubka, smrt. Je jemná, chladivá, ulevující, měkká, je pasivní, klidová, přijímající, nečinná a odpočinková. Zdravá Jinová energie tvoří rodinu a vztahy, ženy v domě, schopnost odpočívat, regenerovat a pečovat. V extrémech je depresivní, smutná, mrazivá a přináší strach, neschopnost, bolest, apatii a smůlu. Jang je energie oživující, sluneční, mužská, aktivní, radostná, motivující, veselá, rychlá, tvrdá, okouzlující, lákavá, jiskřivá. V extrémech agresivní, výbušná, ohlušující, nervózní, útočná, výbušná, explodující. Zdravá Jangová energie podporuje růst, prosperitu, činorodost. Nezdravá se projevuje jako ztráta sebekontroly, stresu, zlosti, agrese, hádky, nehody a útoku. Tyto dvě protikladné energie Jangu a Jinu, zrození a smrti, proudí časem od rána do noci, od jara do jara, lidským tělem i prostorem kolem nás a v zemi. Obrazem tohoto stavu je monáda. Jsou to dvě slzy zaklesnuté do sebe, jangová černá slza obsahuje i jinovou bílou energii a naopak. Tudíž jang nemůže být bez jinu a jin bez jangu. Shiatsu můžeme vyrovnat tyto energie. Můžeme pomocí stlačování akupresurních bodů srovnat Pomocí jednotlivé dráhyShiatsu je velice silná energetická masáž. Po masáži doporučuji si udělat klidný den, odpočívat, pít hodně tekutin a nemít fyzickou zátěž.

Indická masáž hlavyIndická masáž hlavy blahodárně působí na psychiku, uvolňuje napětí, navozuje pocit zdraví, klidu a duševní pohody. Pomáhá při bolestech hlavy a migrénách. Odstraňuje napětí v ramenou, krku a šíji. Odstraňuje poruchy spánku a nespavosti, zlepšuje koncentraci, povzbuzuje růst vlasů. Indická Masáž hlavy je jemné, léčivé ošetření hlavy, krku, ramen a horní části paží.

Bachovy květové esenceBachovy esence pomáhají při akutních stresových situacích a v období životní krize. Správným výběrem rostlinné esence lze obnovit harmonii a vyrovnanost. Používá se i jako podpůrná terapie při onemocnění fyzického těla. Jsou vyrobeny z květů, keřů a stromů.

Užívací lahvička obsahuje kapičky vybrané esence ze zásobní lahvičky + čistá voda. Trvanlivost je jeden měsíc od namíchání. Uchovávat v chladu. Opalescence není na závadu. Obvykle se užívají 4x denně 4 kapky, nebo 4 kapky navíc podle potřeby. Nakapat přímo do úst nebo do nápoje. Před použitím důkladně promíchat.